תא שמע – ספרים חדשים – הרימותי בחור

ספרו החדש של הרב יעקב צבי בוצ’קובסקי – הרימותי בחור יוצא היום מבית הדפוס לחנויות הספרים.

אנו מודים לרב שבחר לפרסם במקביל את הספר גם במאגר תא שמע.

זהו צעד חלוצי, ואנו מקווים שיצטרפו אליו רבים, כך יזכה הציבור בהשקה כפולה – בדפוס ובדיגיטל, ויפיק את התועלת המירבית מהספרים.

 

מדברי הרב:

עולמם של בחורי הישיבות

כולם מדברים על הטלטלה שעברה על עולם הישיבות בקורונה. הקיץ היה משבר, אלול היה סוג של התאוששות, והחורף לוטה בערפל.

אין ספק שהעולם היציב של בחור הישיבה, ספג מהלומה עזה. המסגרת הקבועה בה יש תבנית ברורה לחיים, ראש ישיבה ומשגיח ואוירה בישיבה וחיי חברה – התערערה לחלוטין. זמן קיץ נפתח בישיבה ממושכת בבית, אלול התאפיין בבדיקות קורונה ובידודים וקפסולות ובלגן חוגג, ובאופן כללי הכל היה ועדיין מלא באווירה של בלבול. לבלבול יש מחיר.

אבל הקורונה לא יצרה את הבעיה. הקורונה רק העצימה את הבעיה שכבר היתה קיימת מזה זמן רב.

בחור הישיבה בן דורנו מתמודד עם שאלות קשות, תהיות ומצוקות. פעמים רבות הישיבה לא מספקת לו מענה. בישיבה הכל מתנהל מתוך הנחה שקומת הבסיס מובנת מאליה: שהבחורים מוכנים ומזומנים ללמוד שלשה סדרים ברצינות; שהם לא מסתובבים כלל בחוצות הערים; ושמידת ההתעניינות שלהם בעולם הזה ובמושגיו די מינימלית.

אבל האמת רחוקה מכך מרחק גדול. בחור הישיבה של דורנו מחובר היטב לעולם, מתעניין ברשימה ארוכה של דברים, נמצא בהרבה מקומות, ומתמודד עם שאלות רבות וקשות. התחרות וההמוניות בעולם הישיבות לא מטיבה איתו, והוא מתחבט בשאלות קשות ללא כתובת לפרוס אותן לפניו. קשר קרוב עם איש צוות בישיבה הוא דבר שלא קיים כמעט, מסיבות רבות.

הדבר הנצרך ביותר לבחור הישיבה הוא שיחה פתוחה על הכל, כולל הכל. כל השאלות והתהיות והלבטים:

למה בכלל אנחנו לומדים תורה;

מה תכליתה של ההליכה בדרך התורה;

למה לא לרכוש מקצוע בגיל הבחרות;

מה צריך להיות היחס למה שיש לעולם הזה להציע, החל ממסעדות וכלה בטיולים לחו”ל;

למה אין טעם בלימוד, ומה הדרך לרכוש אותו;

כיצד מתמודדים עם היצר בנושא הקדושה;

איך בונים את האישיות בצורה רגועה ויציבה;

כיצד מנהלים מערכות יחסים נכונות עם המשפחה;

ואיך מתמודדים מול הלחץ החברתי.

הקורונה לא יצרה את הבעיה; היא העצימה את החוסר בתשובות אמיתיות, היא ביטלה את האווירה החברתית והסחף הגדול. היא חידדה את הצורך בפתרון שורשי. היא גרמה לבחורים להישיר מבט אל תוך עצמם ולחפש באמת תשובות, לרצות להבין את עולמם הרוחני ולבנות את אישיותם.

תקופה ארוכה לא הרפה ממני הרעיון לכתוב ספר לבחורי הישיבות, ספר שילבן את כל הסוגיות הנ”ל בפתיחות, בכנות, ללא הצטעצעות מכבידה. החלום הלך והתעצם במשך תקופה ארוכה, כאשר מפעם לפעם הוא מקבל חיזוק נוסף. כאשר הקורונה הגיעה לעולם והגבירה את הצורך הדחוף לעשות זאת, חיכיתי רק לטריגר שידחוף אותי אל הכתיבה.

הטריגר הגיע בדמות בידוד שנשלח משמים, בעיצומו של הגל השני. נכנסתי לחדר סגור למשך שבוע וחצי, והתפניתי מכל סדרי הלימוד הקבועים. התיישבתי לכתוב, וכך נוצר הגרעין של הספר והתגבש המבנה הכללי שלו. שלחתי את הפרקים מידי פעם לקבוצת מייל של כמה עשרות בחורים ואברכים צעירים. התגובות היו מדהימות, ויחד עם זאת מאוד מחכימות.

וברוך השם היום הגענו אל התוצאה. היום יצא לאור הספר “הרימותי בחור – דיון פתוח ומעמיק בעולמו של בחור”.

החל ממחר ניתן יהיה בעז”ה לרכוש את הספר בחנויות הספרים, ברשת אור החיים ובחנויות נוספות, או בביתי – נתיבות המשפט 91 מודיעין עילית.

בקרוב!

שינונון 2

לכניסה לחץ כאן