שינונון - הוראות שימוש

מה הרעיון העומד מאחורי התוכנה? כיצד היא עובדת? למה זה עוזר לי לזכור טוב יותר?

התשובות לכל השאלות הללו כאן!

שינונון בקצרה

על המקורות​

שינונון משמש כתוסף למאגר תורני תא שמע. ספרי הבסיס חינם. יחד הופכות התוכנות למערכת משומנת שתסייע לך לזכור את התורה.

מדדים ותובנות

התוכנה תנתח את הלימוד שלך, ותספק לך נתונים אודות ההתקדמות שלך בלימוד התורה וידיעתה. באמצעות המדדים תוכל להפיק לקחים ללימוד יעיל יותר.

חסוך זמן יקר

בעזרת חזרות ממוקדות יותר, הזמן מנוצל בצורה הטובה ביותר, ורובו מוקדש ללימוד ולרכישת ידיעות חדשות. מי שלומד חכם - לומד יותר.

מבחנים מוכנים

עשרות מסלולי לימוד ומאות אלפי שאלות יסייעו לך להתמיד בחזרות ולהצליח בלימוד. מגוון המסלולים יאפשר לך למצוא את הסגנון אליו אתה מתחבר.

שינונון באריכות

אמר ריש לקיש: כל המשכח דבר אחד מתלמודו עובר בלאו, שנאמר ‘השמר לך ושמור נפשך מאד פן תשכח את הדברים’ (מנחות צט:)

על האדם מוטל להשתדל שלא לשכוח את לימודו.

התחדשות הטכנולוגיה מאפשרת לנו לנצל כלים שונים על מנת לסייע לכל אדם באשר הוא, ללא קשר ליכולותיו, להצליח לזכור את לימוד התורה, ולזכור בעל פה חלקים נרחבים בתורה הקדושה. דבר שהיה נראה בלתי-אפשרי עבור רבים, כגון ידיעת הש”ס וזכירתו, או ידיעת השלחן ערוך כולו – כעת בהישג יד עבור כל אחד ואחד באשר הוא.

את הפסוק “אשרי אדם מפחד תמיד” (משלי כ”ח י”ד) מפרשת הגמרא: “ההוא בדברי תורה כתיב” (מסכת ברכות דף ס’ ע”א), ומפרש שם רש”י: “אשרי אדם מפחד תמיד שמא תשתכח ממנו, שמתוך כך הוא מחזיר לשנותם תמיד”.

זכרון הלימוד נמצא בראש מעייניו של כל בן תורה אשר רוב חייו עוסק בלימוד התורה הקדושה. הרי אף אדם אינו רוצה להשליך את יגיעתו לתהום הנשייה, ולשכוח את אשר עמל עליו מיטב שעותיו ושנותיו.

לאור זאת, אף שהפחד דבר פסול הוא המעיד על חוסר באמונה, כאשר מדובר בדברי תורה שמצווים אנו שלא לשכחם, ראוי ונכון הוא הפחד, אשר יוביל את האדם לעשות כל שביכולתו לזכור את אשר הוא לומד לאורך ימים ושנות חיים.

 

כל הלומד תורה ואינו חוזר עליה, דומה לאדם שזורע ואינו קוצר (סנהדרין צט.)

עיקר ההצלחה בידיעת התורה וזכירתה תלוי בחזרות על הלימוד. כך למדנו רבי יהושע בן קרחה (סנהדרין צ”ט.) כל הלומד תורה ואינו חוזר עליה, דומה לאדם שזורע ואינו קוצר. הגמרא (תענית ח.) אף מלמדת אותנו כי האמוראים היו חוזרים על לימודם פעמים רבות.

מדימוי זה של זריעה וקצירה, מלמדים אותנו חז”ל כי עיקרו של הלימוד הוא דווקא החזרה, וכי הלימוד הראשוני הוא בעצם הכנה עבור העיקר. לכן, כפי שאדם מתכנן את לימודו, משקיע ברכישת ספרים מסכם את הלימוד וטורח רבות על מנת להבין היטב את הנלמד, כך, ואפילו יותר צריך להשקיע ולהתכונן לשלב החזרות שהוא עיקרו של הלימוד.

למידה במרווחים יעילה לזכרון ארוך טווח

מחקרים מוכיחים, כי למידה במרווחי זמן יעילה לזכירת הלימוד לאורך זמן.

כאשר המוח לומד דבר חדש הוא מאוחסן במוח כדבר הדורש זכרון לטווח קצר. אם המוח לא יעבד מידע זה עיבוד נוסף המוכיח כי עליו לשמור אותו לטווח ארוך, המידע ישכח במהירות. העיבוד הנוסף הינו השינון. החזרה על ענין מסויים מספר פעמים מסמלת למוח כי מידע זה צריך להשמר לטווח זמן ארוך יותר.

אולם, כאשר החזרה הינה בטווח זמן קצר, המוח מפרש זאת כלימוד בודד, או כשינון עבור זכירה לטווח זמן קצר, כגון אדם שמשנן מספר טלפון או רשימת קניות מספר פעמים, כשלאחר זמן קצר אין תועלת במידע זה.

כאשר חוזרים על מידע במרווחי זמן, ובכל פעם מגדילים את מרווח הזמן, לומד המוח כי מידע זה חיוני לאדם לטווח זמן ארוך ביותר, כיון שבכל פעם האדם חוזר ומשתמש במידע בטווח זמן גדול יותר. כך המוח שומר על המידע באוצרותיו לאורך זמן רב.

 
 

 

 

הגו סיגים מכסף ויצא לצרף כלי (משלי כה, ד)

כיצד חוזרים באופן חכם ויעיל על לימוד התורה הקדושה?

הזהב הגולמי, עובר זיקוק אחר זיקוק על מנת להסיר ממנו את הסיגים, ולהותיר זהב טהור ככל הניתן. ככל שהזהב נקי מסיגים, כך שוויו גדל. מלאכת הזיקוק מוציאה בכל פעם את הסיגים שנותרו, ולאט לאט בידינו נשאר זהב טהור ונקי יותר.

באופן דומה נרצה לחזור על הלימוד שלנו. כאשר אנו זוכים ללמוד עניין חדש, ככל הנראה חלקים ממנו נשארים בזכרוננו היטב, וחלקים ממנו נשכחים במהרה. בכל חזרה אנו חוקקים את הלימוד עמוק יותר בזכרון, ובכך זוכרים לטווח זמן גדול יותר. אולם, ברור לנו כי חזרה על החומר אותו אנו זוכרים היטב באופן תדיר כפי שאנו חוזרים על החומר אותו אנו לא זוכרים היטב היא מיותרת.

אך כיצד נוכל לחזור במרווחי זמן קצרים יותר על חלק מסויים בחומר אותו אנו לא זוכרים היטב, ומאידך לחזור במרווחי זמן גדולים יותר על החומר אותו אנו זוכרים היטב?

 
 

 

 

סיכום החומר הנלמד חשוב ביותר על מנת לזכור היטב את החומר הנלמד.

הסיכום מאלץ את הכותב להבין היטב פינות שבלימוד בעל פה ניתן להתעלם מהם. כאשר הדבר מסוכם בכתב צריך להבין היטב ולהתייחס לכל אי הבנה ולו הקטנה ביותר.

בנוסף הסיכום מכריח את האדם לארגן את המידע המבולגן במוחו לפי סדר כרונולגי והגיוני.

ההבנה והסדר מובילות את המוח לעבד את המידע באופן עמוק יותר, ובכך המידע נצרב היטב ולמוח קל יותר לשלוף את המידע בשעת הצורך. ככל שהסיכום מפורט יותר, כך המוח מעבד את המידע טוב יותר.

סיכום בשיטת שאלה ותשובה מאתגר יותר את המוח, כאשר המסכם צריך לנסח לעצמו שאלה, הוא זוכר פרט נוסף שמיקל על אחסון המידע. למידע יש מעין מפתח – והוא השאלה, שמפנה את הלומד ישירות למידע הרצוי.

למידה במרווחים דורשת הרבה מאמץ ותכנון הלימוד. כמו כן חזרה בשיטת “זיקוק הזהב” כמעט בלתי אפשרית, שכן לחזור על חלקי דפים בגמרא הינה משימה מסובכת, בפרט שהלומד לא יכול להעריך איזה חומר יושב בזכרונו היטב ואיזה חומר מצריך חזרה נוספת.

תוכנת שינונון פותחה על מנת להקל על הלומדים בלמידה חכמה ויעילה. התוכנה מארגנת ללומד את סדרי החזרה, באופן יעיל, ומציגה עבורו שאלות חזרה במרווחי הזמן הנכונים עבורו, כאשר חומר הדורש חזרה תדירה יותר יוצג באופן תדיר, ולהפך.

 
 

 

 

התוכנה בנויה באופן יעודי ללימודים תורניים, אך יכולה לשמש גם ללימודים כלליים. על מנת להקל על אופן השימוש, ולהגדיל את יעילות התוכנה הוחלט כי התוכנה לא תשמש כתוכנה עצמאית אלא כתוסף יעודי לתוכנת “תא שמע”.

בכל יום אדם מסמן את החומר אותו למד, לדוגמא הלומד על סדר הדף היומי יסמן בכל יום את הדף הנלמד באותו היום. בנוסף, הלומד יוסיף שאלות חזרה על הדף, או יסמן את אחד ממסלולי המבחנים המוכנים, הנכללים בתוכנה. מעתה, בכל יום ימתין ללומד “מבחן יומי” הכולל שאלות חזרה מכל חלקי התורה, אותם סימן כנלמדו.

אופן הכנת המבחן היומי ובחירת שאלות החזרה נעשה על ידי אלגוריתם מתוחכם, אשר בוחר לצרף למבחן זה שאלות על פי עקרון ה”למידה במרווחים”. בסיום המבחן מוצג למשתמש ציון למבחן זה על סמך תשובותיו, ונקבעים תאריכי חזרה נוספת עבור שאלות אלו, כאשר שאלות שנענו נכונה, ישאלו שוב לאחר פרק זמן ארוך יותר, לעומת שאלות שנענו באופן שגוי שישאלו בפרק זמן קצר יותר, וכך משולב עקרון “זיקוק הזהב” גם הוא במבחנים היומיים.

המערכת מסוגלת להציג עבור המשתמש גם שאלות אמריקאיות, וגם שאלות מילוליות.

שאלה אמריקאית כוללת בתוכה את התשובה הנכונה. שאלה מילולית לעומת זאת דורשת מהמשתמש להקליד תשובה מילולית לשאלה.

בסיום המענה המשתמש לוחץ על לחצן יעודי להצגת התשובה הנכונה השמורה במערכת.

בשלב זה אפשרות המשתמש לערוך את תשובתו ננעלת, ומוצגת עבורו התשובה הנכונה, ועליו להשוות באופן עצמאי את תשובתו אל מול התשובה הנכונה ולדרג האם תשובתו הינה “תשובה מלאה” “תשובה חלקית” או “תשובה שגויה”.

המערכת כוללת מעטפת שלמה עבור הלומד, כאשר ניתן לראות איזה חומר נלמד בכל יום בעבר, לבחון את הסטוריית המבחנים שעשה, כולל שמירה מלאה של כל מבחן עם תשובותיו של הלומד, הציון והתאריך, וכן מדדים ותובנות המאפשרות ללמוד לבחון את הצלחתו והתקדמותו בלימוד, כאשר למשתמש מוצגים גרפים מתקדמים המציגים מידע מפורט.

כמו כן המשתמש יכול בכל עת לבצע מבחן יזום על החומר אותו הוא לומד על מנת לבחון את ידיעותיו והבנתו בחומר הנלמד.

“שינונון” מתפקדת כתוסף למאגר התורני המתקדם “תא שמע, ובכך מאפשרת למשתמש לסמן את החומר שלמד ולצרף אותו לסבב החזרות מיד לאחר הלימוד, וכן לבצע חזרה יזומה על החומר אותו הוא זוכר באופן חלקי מיד בסיום המבחן.

 
 

 

 

לא כולם מצליחים לחבר שאלות חזרה

ישנם החסים על זמנם, וישנם המתקשים בניסוח השאלה והתשובה, ובקיצור ישנם שאינם מעוניינים לחבר בעצמם את שאלות החזרה, כל אחד טעמו ונימוקו עימו. לשם כך הכנו עבורכם כמה וכמה מסלולי בחינה על כל חלקי התורה הקדושה, תנ”ך, משנה, גפ”ת, ירושלמי, רמב”ם, שו”ע ועוד, וכל אחד יכול לבחור את מסלולי המבחנים המתאימים לו, לרמתו ולסגנונו, ובכך להבחן בלי לחבר שאלות חזרה בעצמו.

 
 

 

 

הוראות שימוש

שאלות נפוצות

על מנת להסיר את תוסף תא שמע מוורד בלבד ולהשאיר את תוכנת הדסקטופ במחשב, יש לגשת לתפריט הוורד וללחוץ עליו קליק ימני. לאחר מכן יש ללחות על “התאמה אישית של רצועת הכלים”.
 
 
 
לאחר הלחיצה יופיע החלון הבא. יש ללחוץ על “תוספות” בתפריט הימני, ולאחר מכן על “ביצוע” בתחתית:
 
 
 
לאחר מכן יפתח חלון חדש המציג את התוספות שברשותכם. יש להסיר את סימן הV מימין לתוספת בשם tashma, וללחוץ על “אישור”.
 
 
 
 

כידוע, אם אין קמח אין תורה. על מנת להמשיך לספק לכם תוכן איכותי ומסלולי שאלות איכותיים וייחודיים אנו מחוייבים לגבות תשלום עבור עדכונים.

אולם, עד עתה לא גבינו תשלום נוסף עבור מסלולי שאלות חדשים. אנו נעשה את כל ההשתדלות שלא להעמיס בתשלומים מיותרים.

כמו כן, עדכוני תוכנה קטנים שאינם מהווים גרסה חדשה יהיו בחינם.

 
 

 

 

לא. תא שמע הינה תוכנה שונה, אשר לתועלת המשתמשים שינונון נבנה כתוסף אליה.

כמובן שמנויי שינונון יזכו בערך מוסף גם בשימוש המקביל בתוכנת תא שמע, עם אפשרות לחזור על כל הספרים דרך התוכנה בה הם לומדים.

לעיתים ישנם מבצעים בהם ברכישת תוכנה אחת תנתן הנחה על התוכנה הנוספת. התעדכנו במשרדי אופיס יהודי.

 
 

 

 

רוב התקלות ניתנות לפתרון באופן עצמאי.

בדיוק בשביל כך יצרנו עבורכם מדריך לפתרון תקלות באופן עצמאי בהמשך העמוד.

אם נתקלתם בתקלה שלא מוצג עבורה פתרון שלחו מייל לכתובת Jewishoffice@gmail.com ותענו בהקדם האפשרי.

כמובן, כל שימוש בתוכנת תא שמע הינו בכפוף לתנאי השימוש המפורטים בדף זה.

בגרסה החינמית תהנו מאפשרות לבצע מבחן יזום על דפי הש”ס במסלול אחד בלבד, הקצר ביותר מן המסלולים.

לא ניתן לבצע מבחן יומי, להוסיף שאלות אישיות, או להבחן דרך מסלולים אחרים.

לא קיבלת מענה לשאלתך במסגרת הדף הנוכחי?

שלח מייל לכתובת Jewishoffice@gmail.com ותענה בהקדם האפשרי.

פתרון תקלות

תקלות בתוכנה העצמאית (desktop)

התוכנה נסגרת לפני שהיא מסיימת את הטעינה

תוכנה לא מעודכנת לעיתים יכולה לגרום לבעיות. בראשונה כדאי לוודא שהתוכנה שלהם מעודכנת לגרסה האחרונה. ניתן לבדוק זאת כאן.

רוב החסימות (נטפרי, נתיב, רימון, אתרוג) מאפשרות את פעילותה של תוכנת תא שמע ללא בעיות.

במידה ואתם פעילים במסלול מיוחד (כגון קהילה מסויימת וכדו’), וודאו כי תוכנת תא שמע אינה נחסמת באמצעות סינון האינטרנט.

יש לבקש את פתיחת הכתובות הבאות:    jewishoffice.co.il    api.jewishoffice.co.il

במידה והבעיה לא נפתרה עברו לשלב ד’.

במידה והתוכנה אכן מעודכנת, יתכן ואחד מהקבצים האישיים שלך פגומים.

הכנס לתקיה הבאה:
המחשב שלי>כונן C>משתמשים>המשתמש שלך>AppData> ו Roaming. כנס לתקיית windb
בתקיה זו תמחק את הקובץ בשם tashmaSettings.db. לאחר מכן יש לנסות להפעיל שוב את תוכנת תא שמע.

במידה ושני השלבים הראשונים לא פטרו את הבעיה, יש להסיר את התוכנה דרך הסרת התוכנות של וינדוס.

לאחר מכן יש להכנס לתקיה הבאה:
המחשב שלי>כונן C>משתמשים>המשתמש שלך>AppData> ו Roaming.
 
יש למחוק את תקית windb.
שים לב! במידה והורדת ספרים נוספים למאגר, ספרים אלו ימחקו.
 
לאחר המחיקה יש להתקין את התוכנה מחדש.

התוכנה אינה מתחברת לרשת האינטרנט

הגישה לרשת באמצעות תוכנת תא שמע עבור עדכון התוכנה או הורדת ספרים חדשים מחייבת גישה לרשת האינטרנט. וודאו כי יש לכם גישה לאינטרנט. הפעילו את הדפדפן ונסו לגלוש לאתר תא שמע.

אם הגעתם לכאן דרך המחשב בו אתם מנסים להפעיל את תא שמע, כנראה רשת האינטרנט שלכם תקינה.

במידה והבעיה לא נפתרה עברו לשלב ב’.

 

וודאו כי השעה והתאריך עדכניים ומתעדכנים באופן אוטומטי.

לחצו קליק ימני על לחצן ה

שעון בפינה התחתונה של המסך בצד שמאל, ובחלונית שתפתח בחרו ב”כוון תאריך/שעה”:

 

 

לאחר מכן סמנו את “קבע תאריך ושעה אוטומטית” כפעיל:

במידה והבעיה לא נפתרה המשיכו לשלב ג’.

רוב החסימות (נטפרי, נתיב, רימון, אתרוג) מאפשרות את פעילותה של תוכנת תא שמע ללא בעיות.

במידה ואתם פעילים במסלול מיוחד (כגון קהילה מסויימת וכדו’), וודאו כי תוכנת תא שמע אינה נחסמת באמצעות סינון האינטרנט.

יש לבקש את פתיחת הכתובות הבאות:    jewishoffice.co.il    api.jewishoffice.co.il

במידה והבעיה לא נפתרה עברו לשלב ד’.

תוכנות האנטי-וירוס המובילות מכירות את תוכנת תא שמע ומסווגות אותה כתוכנה בטוחה.

ייתכן והאנטי-וירוס שברשותכם חוסם מסיבה כלשהי את תוכנת תא שמע.

נסו לכבות את תוכנת האנטי-וירוס לזמן קצר, והפעילו את התוכנה. במידה ואכן זו הבעיה – אנא עדכנו אותנו בפרטים על מנת שנעמוד מול חברת האנטי-וירוס להסיר את החסימה.

במידה והבעיה עדיין לא נפתרה – צרו קשר במייל ונעמוד לרשותכם באופן פרטני: jewishoffice@gmail.com

תקלות בתוסף הוורד

תוסף תא שמע אינו מופיע בוורד

תוכנת תא שמע כוללת תוכנה עצמאית, וכן תוסף לוורד לנוחות מירבית בעת עריכה של ספרים ודפי מקורות. לעיתים התוסף לא מוצג בוורד, וניתן לפטור תקלה זו בקלות ובאופן עצמאי.

האם אתם מחפשים במקום הנכון? חפש בלשונית “בית” בצידה השמאלי ביותר. כך זה אמור להראות:
במידה והלחצן לא מופיע במיקום זה המשך לשלב ב’.
בעבור שימוש בתוסף יש להשתמש בתוכנת Word של חברת Microsoft, מגרסה 2010 ומעלה. גרסאות 2007 ו2003 אינם נתמכות.
במידה ויש ברשותך תוכנה תומכת, יש לוודא שמותקן במחשבך גרסה עדכנית של תוכנת NET Framework.
כמו כן יש לוודא שתוכנת ההתקנה היעודית מותקנת במחשבך. הורד אותה מכאן ולאחר מכן התקן את הקובץ שהורדת.
 
לאחר שבדקת שמותקנים במחשבך גרסאות עדכניות של הקבצים הללו, המשך לשלב ג’.
במידה ויש לכם גרסה נתמכת והתוכנות בשלב ב’ מותקנות ועדכניות, יתכן כי בשלב ההתקנה לא אישרתם לתוכנה לעבוד, או שבעיה מסויימת ביטלה את הופעת התוסף. לשם אישור הופעת התוסף בוורד מחדש, יש לגשת לתפריט הוורד וללחוץ עליו קליק ימני. לאחר מכן יש ללחות על “התאמה אישית של רצועת הכלים“.
 
 
 
לאחר הלחיצה יופיע החלון הבא. יש ללחוץ על “תוספות” בתפריט הימני, ולאחר מכן על “ביצוע” בתחתית:
 
 
 
לאחר מכן יפתח חלון חדש המציג את התוספות שברשותכם. יש לוודא כי קיים סימן V מימין לתוספת בשם tashma, וללחוץ על “אישור“.
 
 
לאחר ביצוע פעולה זו התוכנה אמורה להופיעה במקומה כפי שרואים בתמונה בשלב ב’.
שים לב! יתכן שיופיע לכם חלון לאישור התקנת התוכנה. במידה והופיע לכם חלון – אשרו את ההתקנה.
 

במידה והתוכנה לא הופיעה במקומה, חזרו על הפעולות, ובדקו אם סימון הV מופיע במקומו. במידה והסימון שוב נעלם ממקומו, סגרו את הוורד, הורידו את הקובץ הבא, ותפעילו אותו. לאחר מכן הפעילו את הוורד ובדקו אם התוסף מופיע במקומו. במידה ולא נסו שוב לסמן V כפי שנתבאר.

במידה והתקלה לא נפתרה, עברו לבצע את הוראות התיקון הבא, תחת הכותרת “תוסף הוורד לא נפתח”.

תוסף הוורד לא נפתח

במקרים מסויימים עלול התוסף לוורד לסרב להפתח, או לסרב להופיע במקומו [בהמשך לתקלה הקודמת]. הפתרון בדרך כלל פשוט מאוד.

תוכנה לא מעודכנת לעיתים יכולה לגרום לבעיות. בראשונה כדאי לוודא שהתוכנה שלהם מעודכנת לגרסה האחרונה. ניתן לבדוק זאת כאן.

במידה והתוכנה אכן מעודכנת, יתכן ואחד מהקבצים האישיים שלך פגומים.

הכנס לתקיה הבאה:
המחשב שלי>כונן C>משתמשים>המשתמש שלך>AppData> ו Roaming. כנס לתקיית windb
בתקיה זו תמחק את הקובץ בשם tashmaSettings.db. לאחר מכן יש להפעיל קודם כל את תוכנת תא שמע העצמאית. אם התוכנה עלתה באופן תקין, יש לנסות להעלות שוב את תוסף הוורד. במידה והתוכנה לא מופיעה במקומה, חזור לבצע את שלב ג’ בתקלה “תוסף תא שמע אינו מופיע בוורד“.

במידה ושני השלבים הראשונים לא פטרו את הבעיה, יש להסיר את התוכנה דרך הסרת התוכנות של וינדוס.

לאחר מכן יש להכנס לתקיה הבאה:
המחשב שלי>כונן C>משתמשים>המשתמש שלך>AppData> ו Roaming.
 
יש למחוק את תקית windb.
שים לב! במידה והורדת ספרים נוספים למאגר, ספרים אלו ימחקו.
 
לאחר המחיקה יש להתקין את התוכנה מחדש.

רכישה אונליין - מאובטח ומהיר

בחר את האפשרות המתאימה עבורך. ניתן לרכוש את שינונון בלבד, או לרכוש בעיסקת חבילה את שינונון יחד עם תא שמע בהנחה מיוחדת.

490 ₪

תשלום חד פעמי

1150 ₪

תשלום חד פעמי

בקרוב!

שינונון 2

לכניסה לחץ כאן